Γιορτή Αρχιεπισκόπου Δαμιανού

Ιωάννης Σταυρόπουλος

ΕΟΡΤΗ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΣΙΝΑ ΦΑΡΑΝ ΚΑΙ ΡΑΪΘΟΥΣ
κ.κ. ΔΑΜΙΑΝΟΥ
Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και συγκίνηση γιορτάστηκε φέτος η ονομαστική εορτή του Αρχιεπισκόπου και Διευθυντή της Αμπετείου Σχολής κ. Δαμιανού.
Σύσσωμη η εκπαιδευτική κοινότητα καθώς και οι Διπλωματικές και Προξενικές Αρχές ως και ο Συντονιστής Εκπαίδευσης, έδωσαν το τιμητικό τους παρόν.
Οι καθηγητές της Αμπετείου Σχολής προσέφεραν στο Σεβασμιότατο δώρο.
Ο Σεβασμιότατος Αρχιεπίσκοπος επί τη αναχωρήσει του Εξοχότατου Πρέσβη κ. Ιωάννη Αλέξιου Ζέπου τον παρασημοφόρησε με την ανώτερη διάκριση της Μονής της Αγ. Αικατερίνης και ο αναπληρωτής Διευθυντής Σταυρόπουλος Ιωάννης του προσέφερε εκ μέρους της Εφορείας της Αμπετείου Σχολής δώρο σε αναγνώριση της καλής συνεργασίας τους.

Στη συνέχεια ο Έλληνας Πρέσβης ευχαρίστησε τον Σεβασμιότατο και τους παρευρισκόμενους, ευχόμενος τα καλύτερα. Ακόμη, ο κ. Ιωάννης Αλέξιος Ζέπος το Βιβλίο των Επισήμων της Αμπετείου Σχολής, επαινώντας με τα καλύτερα λόγια το έργο που επιτελούν οι εκπαιδευτικοί. Εκ μέρους της Ε.Κ.Κ., παρευρέθηκε και χαιρέτησε ο Πρόεδρος της κ. Χρήστος Καβαλής και σύσσωμη  η Διαχειριστική Επιτροπή.

Αμπέτειος Σχολή Καΐρου - Ιερά Αρχιεπισκοπή Σινά